Chrzest

Chrzty odbywają się w drugą i ostatnią niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 1030.

akt urodzenia dziecka z USC /do wglądu/,

dane o rodzicach i rodzicach chrzestnych /imiona, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania/,

zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych, że dana osoba może pełnić funkcję rodzica chrzestnego.

Chrzestnymi nie mogą być osoby:

* niepraktykujące lub praktykujące niesystematycznie;

* pozostające w cywilnych związkach małżeńskich lub w wolnych związkach;

* uczniowie objęci obowiązkiem katechezy, a nie uczestniczący w niej.

I Komunia święta

I Komunia odbędzie się w Niedzielę Trójcy św. podczas Mszy św. o godz. 10.30.

Dzieci z naszej parafii przyjmą po raz pierwszy Komunię św. w niedzielę 27 maja 2018 r.

metryka chrztu dziecka

Bierzmowanie

Bierzmowanie odbędzie się 05 maja 2018 r. /sobota/ podczas Mszy św. o godz. 12.00.

Sakramentu bierzmowania udzieli J.E. Ks. Bp Artur Miziński - Sekretarz Generalny KEP

Kandydaci do bierzmowania uczestniczą:

w niedzielnej Mszy św.

w nabożeństwach Pierwszych Sobót,

Mszy św. o godz. 900 w I Sobotę Miesiąca

spotkaniach po Mszy św. w I Sobotę Miesiąca

wyznaczonych spotkaniach przygotowujących do bierzmowania.

metryka chrztu

Informacje dotyczące sakramentu małżeństwa:

Narzeczeni mają obowiązek zgłosić się do kancelarii parafialnej najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu.

Ślub ważnie można zawierać tylko na terenie parafii narzeczonego lub narzeczonej. Do zawarcia ślubu w innych kościołach parafialnych wymagana jest zgoda proboszcza parafii, w której zamieszkuje narzeczony lub narzeczona, bądź tzw. licencja. Zgodę zwaną „Licencją”, można otrzymać dopiero po zakończeniu formalnego przygotowania do sakramentu małżeństwa.

Przygotowanie duchowe i poprawne do małżeństwa obejmuje:

udział w 10 konferencjach przedmałżeńskich,

udział w "Dniu skupienia dla narzeczonych"

trzy indywidualne spotkania w Poradni Rodzinnej,

dwukrotną spowiedź (po zgłoszeniu na zapowiedzi oraz w ostatnim tygodniu przed ślubem).

W ostatnim tygodniu przed ślubem narzeczeni wraz z dwoma świadkami (świadkowie mają ze sobą dowód tożsamości) zgłaszają się do kancelarii parafialnej w celu spisania aktu ślubu, przedstawiają wtedy następujące dokumenty:

indeks odbycia nauk przedślubnych,

zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach

licencję, jeżeli związek zawierany jest poza własną parafią,

zaświadczenie z USC uprawniające do tzw. ślubu konkordatowego lub odpis aktu wcześniej zawartego ślubu cywilnego.

Filmowanie i robienie zdjęć podczas uroczystości ślubnej podlega przepisom liturgicznym i powinno być wcześniej uzgodnione z duszpasterzem.

Nauki przedmałżeńskie odbywają się dwa razy w roku (przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy) w soboty o godz. 1800 w Kancelarii parafialnej.

dowody osobiste,

aktualne świadectwo chrztu (data wystawienia do 3 miesięcy),

świadectwo bierzmowania (jeżeli ten sakrament nie jest odnotowany na świadectwie chrztu),

w przypadku wdowców akt zgonu poprzedniego małżonka,

świadectwo religii z ostatniej klasy,

�     zaświadczenie z USC (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno - prawne tzn. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

Sakrament pokuty i pojednania jest sprawowany:

w niedziele i święta – podczas każdej Mszy św.

dni powszednie 15 min przed każdą Mszą św. (tzn. 645, 715, 1645)

I Piątek miesiąca – 1630

I Sobota miesiąca – 830

Namaszczenie chorych

Informacje dotyczące sakramentu namaszczenia chorych:

Sakramentu namaszczenia chorych udziela się osobom chorym, namaszczając ich na czole i dłoniach poświęconym olejem z oliwek wymawiając następujące słowa:

PRZEZ TO ŚWIĘTE NAMASZCZENIE NIECH PAN W SWOIM NIESKOŃCZONYM MIŁOSIERDZIU WSPOMOŻE CIEBIE ŁASKĄ DUCHA ŚWIĘTEGO. PAN, KTÓRY CI ODPUSZCZA GRZECHY, NIECH CIĘ WYBAWI I ŁASKAWIE PODŹWIGNIE.

Sakrament namaszczenia chorych sprawowany jest w sposób uroczysty przed Świętami Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

W sytuacjach nagłych sakramentu namaszczenia chorych udzielamy w każdej chwili.

Pogrzeb

Informacje dotyczące pogrzebu katolickiego:

Obrzędy pogrzebowe zatwierdzone przez Stolicę Apostolską przewidują kilka form liturgii np.: Msza św. lub bez niej (w zależności od poziomu religijnego zmarłego i okoliczności jego śmierci), pogrzeb dziecka ochrzczonego lub nieochrzczonego.

Modlitwa, a zwłaszcza pełne uczestnictwo we Mszy św. pogrzebowej, przez przyjęcie Komunii św., jest najcenniejszym darem dla zmarłego.

Również po pogrzebie należy zmarłym zapewnić stałą pomoc modlitewną polecając ich Miłosierdziu Bożemu:

Msza św. w 30 dzień po śmierci

Msza św. w rocznicę śmierci

Msza św. w innych terminach (np. w dzień imienin)

„Wypominki” w listopadzie

W Wigilię Niedzieli Miłosierdzia na cmentarzu parafialnym odprawiana jest Msza św. o godz. 1700 za wszystkich zmarłych tu spoczywających.

Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy świadomie i dobrowolnie zerwali łączność z Kościołem lub zmarli bez pokuty w gorszących okolicznościach, albo z pogardą dla religii Kościoła, uparcie odmawiając przyjęcia sakramentów.

Potrzebne dokumenty:

karta zgonu i akt zgonu z USC

zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii Świętej), jeśli zgon nastąpił poza Parafią lub w Szpitalu (wystawia je kapelan Szpitala)

informację o zmarłym, jeśli mieszkał na terenie innej parafii (wystawioną przez właściwego ks. proboszcza).

sobota,
18 sierpnia 2018